Football: Chagrin Valley Conference Champions, OHSAA Playoffs 2015

Boys Basketball: Chagrin Valley Conference Champions 2017

Girls Basketball: Hannah O’Day ’15 – 1,000 career points

Boys Track & Field: Spencer Wilson ’16 State Qualifier; Michael Snyder '19 State Qualifer 2019, State Placer 8th in high jump 2018.

Girls Track & Field: Ella Gilson ’21 - STATE CHAMPION 1600m, State Placer 800m 2019 , STATE RUNNER-UP 800m, 1600m 2018

Baseball: Chagrin Valley Conference Champions 2016, 2017, 2018; District Runner-up 2016, 2017

Girls Lacrosse: Region Runner-up 2019, Heather Arslanian '21 First Team All State 2019, Region Runner-up 2017; Caroline Tatsuoka ’17 All-American

Boys Lacrosse: Region Champions/State Final Four 2015; Charlie Ross ’18 Academic All-American 2018

Wrestling: Louis DeMarco ’15 2x State Placer; JP Hlifka ‘18 2x State Qualifier; Jackson Reineke ’20 5th Place 2019 - 2x State Qualifier; Patrick Reineke '22 8th Place 2019 - State Qualifer; Will Lindsay '20 State Qualifier 2019

Girls Soccer: District Runner-up 2016; Maggie Canitia ’17 All-American

Boys Soccer: District Runner-up 2015; District Semi-finalist 2016; District Champions, Region Runners-up, 2017

Boys Cross Country: Chagrin Valley Conference Champions 2016

Girls Cross Country: Regional Qualifiers 2016; Carly Perusek ’20, State Qualifier; District & Region Champions, 5th in State, 2017; ELLA GILSON '21 INDIVIDUAL STATE CHAMPION, Juliana Metz '21 13th Place, State Qualifier; Team District Chamipions, 3rd in Region 2018.

Boys Golf: Undefeated Season (13-0); Chagrin Valley Conference Champions 2016; Jack Gole ’19, 3x State Qualifier; Drew Covitt'21 2018 CVC MVP, 2018 Team - CVC Champions, 2nd in Districts, 7th in States.  

Girls Golf: Isabella Joseph ’16, 4x State Qualifier, State Champion (team 2013)

Girls Swimming: STATE CHAMPIONS 2015–2019 (29 State Titles, 21 Consecutive) 2019 Individual State Champions - 200 MR A.Dietz'19,A.Hay'19,S.Bare'2,J.Eden'22; 400 FR J. Eden'22, M. Mallet'22, E.Gilson'21, A.Hay'19; 200 IM A.Hay'19; 500 Free T. Culotta '22

Boys Swimming: STATE RUNNERS-UP 2018, 2019, STATE CHAMPIONS 2017 (3 State Titles)

Boys Tennis: Doubles Neal Tewari'19 / Gabe Perla '19 State Qualifers, STATE RUNNER-UP 2016, 2017, 3rd PLACE STATES 2018 


An independent, coeducational, college preparatory day school, toddler through grade 12

Lower & Middle Schools, 5000 Clubside Rd, Lyndhurst, OH 44124
Birchwood School of Hawken, 4400 West 140th Street, Cleveland, OH 44135 

Upper School, PO Box 8002 (12465 County Line Rd), Gates Mills, OH 44040
Mastery School of Hawken, 11025 Magnolia Dr, Cleveland, OH 44106

Gries Center, 10823 Magnolia Dr, Cleveland, OH 44106

Directions  |  Log in  |  440-423-4446